TASAKAALUST ja SELLE LOOMISEST
Kuna ebakindel aeg jätkub ja see on viinud paljud inimesed vähem või rohkem endast (ehk enda keskmest) välja, siis tuleb täna juttu TASAKAALUST – kuidas seda on võimalik enda sees luua ning järjepidevalt praktiseerides ka saavutada. Praegu räägitakse palju sellest, et me ei tohiks alluda paanikale, hirmule ja stressile, mis nõrgestab meie keha ja immuunsüsteemi; ning et peaksime säilitama rahu ja mõtlema positiivseid mõtteid, et hoida keha tervena.
Kuidas seda aga teostada? Sest suure tõenäosusega sõnapaari peale “ÄRA KARDA” või “MÕTLE POSITIIVSELT” häirivad või hirmu tekitavad mõtted kuhugi ei kao ning positiivsust juurde ei teki. Kui juba stress hetkeolukorra pärast või ebakindlus tuleviku pärast on meis võimust võtnud, siis tõsiasi, et mure ja hirm nõrgestavad keha kaitsevõimet, meid enda keskmesse tagasi ei aita. Vastupidi, sellest võib tekkida topelthirm, mis hakkab selliste sündmuste realiseerumist veelgi enam ligi tõmbama.
Esmalt tuleks muidugi mõista seda, et TASAKAAL on minetatud. Sellest pole raske aru saada, kui vaadelda oma enesetunnet, mis on seotud näiteks praeguse viirusohu ja piiratud elukorraldusega; või siis hoopis mõne muu teemaga sinu elus, mis sulle muret valmistab. Kui sinu olemine on sellega seoses muutunud raskeks, intensiivseks või juba äärmuslikuks ning see positsioneerub teatud punkti skaalal ‘Püsivast rahulolematusest Paanikani’, siis võib arvata, et “SINU PAAT” on kaldus või juba kreenis. Ehk sa oled pannud kogu oma mõtete ja emotsioonide raskuse ühele küljele – ketrad peas samu mõtteid, mis hoiavad hirmu või mõnda teist emotsiooni aktiivsena ning mida enam Sa oma tähelepanu nendel hoiad, seda raskemaks läheb. Kuni selleni välja, et üks hetk on su “paat” kummuli…
Nagu sa võibolla juba aru said, siis üks võimalus tasakaalu luua on see, kui hakkad “paadi” teisele küljele raskust lisama. Tea, et igal emotsioonil on vastasemotsioon ning igal mõttel oponeeriv mõte. Ja siin ei ole õiget ega valevastust, vaid on täpselt nii nagu see sinu jaoks kohane on. Näiteks minu jaoks hirmu loova mõtte “Ma kardan nakatuda” vastaslause võiks kõlada selliselt “Kuniks ma püsin kodus, pesen korralikult käsi ja hoolitsen igati oma keha ja immuunsüsteemi tugevdamise eest, olen hoitud ja kaitstud”. Ning hirmu vastasemotsioon on minu jaoks turvatunne, mida saan kasvatada läbi nende (koduste) tegevuste, mis mulle turvatunnet pakuvad.
Nüüd saad vaadata, kuidas see sinu jaoks on – mis on sinu häiriv mõte ja emotsioon, mis on nende vastandid (ehk millist raskust saaksid lisada paadi teisele küljele) ja siis pane need kindlasti kirja, et tekiks selgus ja selgepiirilisus. Kui neid on rohkem, siis kirjuta ka need välja, ühed vasakule, teised paremale. Kui oled kirjatööga valmis saanud, siis loe endale ette nii vasakpoolne tulp – märka, mida koged! – kui ka parempoolne tulp – märka samuti, mida koged! Ja tea, et saad valida seda, millist kogemust oma ellu rohkem soovid.
Kõige lõpuks märka, et sa ise oled kõigi oma mõtete ja emotsioonide tunnistaja ehk sa ise oled PAADI KESKEL ja saad seda paati vastavalt olukorrale ja vajadusele juhtida. Saad oma mõtteid eristada, neist aru saada ja vajadusel muuta, kuid sellisel viisil, et tõesus säilib (iseendale valetada pole mõtet). Tugeva emotsiooni saad neutraliseerida, kui lood sellega teatud distantsi ehk lõpetad sellega samastumise ning lased selle siis vabaks. Kui see sinu jaoks ei tööta, siis teadvusta endale vastasemotsiooni olemasolu sinu sees. Näiteks kurbuse vastand on rõõm ja saad selle endas taas aktiveerida, kui meenutad mõnda rõõmsat hetke või toredat sündmust sinu elus. Või mõtled mõne inimese peale, kes on sulle väga oluline ja kallis… ning tänad teda!
Soovin teile kõigile palju tasakaalu ja sisemist RAHU. Kõik väline on pidevas muutuses, kõik väline on mööduv! Olgem hoitud!
PS. Tore oleks allpool kuulda ka teie kogemusi tasakaalu loomisest. Või kui sul tekib seoses antud teemaga küsimusi, siis kirjuta mulle julgesti postkasti.
Facebook Comments