AHNUSEST JA IHNUSEST
Need kvaliteedid on ühe mündi kaks poolt, millel on tegelikult üks ja seesama põhjus – PUUDUS või HIRM puuduse ees. Arvestades meie esivanemate lugu – erinevaid invasioone ja karmi kliimat, isegi hiljutist nõukogude aega, kus puudus ja vaesus olid alati käegakatsutavad või reaalsed, siis on need iseloomuomadused eestlastesse tugevalt juurdunud. Läbi esivanemate alateadvuse on need salvestunud ka meie alateadvusesse, mis endiselt juhivad meie tänast päeva, kuigi puudust ei pruugi enam reaalselt ollagi.
Väga sageli väljendub ahnus söömises, kus me kaotame end toiduihale ja sööme nii nagu järgmist toidukorda ei tuleks. Või shoppamises ja tarbimishulluses, kus meie puudusehirm juhib meid ostma ka kõike seda, mida tegelikult vaja ei lähe. Ahnus paneb meid uskuma, et kunagi pole piisavalt, ja rühkima üha edasi rohkema poole. Ihnus paneb aga kõike seda, mis kogutud, ostetud või saavutatud, tallel hoidma, ja mitte jagama teistega, kes seda tegelikult vajavad või puuduses.
Eesti vanasõna ütleb, et ’Ahnus ajab auku’; ja ’Ihnus imeb ise oma rammu’. Ehk mõlemad laastavad meid ennast ja lõpuks ka meie tervist. Ahnusele ja ihnusele järgnedes kaotame oma eneseteadlikkuse ja võime otsustada teisiti. Need emotsioonid on väga tugevad stimulaatorid, kus tekib ülikiiresti arvamus – ma olengi selline. Ja kui juba ise endale silt kaela riputada, siis on sellest väga keeruline vabaneda.
Tegelikult see nii keeruline ei olegi, sest tundes endas ära nendest emotsioonidest tekkivad käitumismustrid – millal käitun ihnelt ja millal ahnelt – saan luua nendega teatud lahususe, jätta nad tähelepanuta ja valida teadlikult teistsugune, sobivam käitumisviis. Need mustrid ei pea valima sinu eest ja sa ei pea oma (otsustus)vabadust neile kaotama.
Kohe ei tule välja?! Täiesti arusaadav. Tahtejõu muskel vajab samuti treenimist ja järjepidev harjutamine teeb alati meistriks. Pea meeles – ka siin kehtib reegel – ’less is more’ ehk vähem on rohkem. Vähem toitu on kehale hea, vähem tarbimist on meelele hea. Ahnus ja ihnus on pingutus, nendest loobumine lõdvestus. Ja lõdvestuses peitub ka stressivabadus ja hea enesetunne.
Facebook Comments